Viete, že

od 1. 1. 2017 vám postupne začnú chodiť dôležité úradné dokumenty do úradnej elektronickej schránky vašej firmy?

Služba správa elektronickej schránky Vašej spoločnosti len ——————– 5,- € /mesiac

Služba obsahuje – prevzatie pošty  ktorá príde do Vašej elektronickej schránky a jej preposlanie na Váš email. ( služba je určená pre slovenských aj zahraničných konateľov, alebo pre všetky fyzické osoby ). Platba na 12 mesiacov. Pre viac informácií nás kontaktujte prostredníctvom emailu, alebo na tel. č.: 0905 465 160Naša spoločnosť Vám vytvorila Foto-návod pre prihlásenie do elektronickej schránky Vašej spoločnosti a jej nastavenie, tak aby Vám chodili upozornenia o došlej pošte na Váš mobil, alebo email ( nebudete musieť sledovať Vašu elektronickú schránku – stále budete vedieť o tom, že Vám prišla pošta ).


Krok 1

Po získaní zaručeného elektronického podpisu ( ďalej len ZEP – získate ho na polícii oddelenie dokladov )  a čítačky čipových kariet ( tiež Vám ju dajú na polícii na oddelení dokladov ) je potrebná inštalácia aplikácii do Vášho počítača.

 Ovládače pre eID klien a pre čítačku čipových kariet  nájdete na stránke www.slovensko.skv odkaze :

 https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie

 V prvom rade si zistíme ovládač pre náš operačný systém klikom na tlačidlo zistiť operačný systém ( viď čierna šípka ) .

elektronická schránka s.r.o.,

Začneme inštaláciou aplikácie eID klient a to tak, že klikneme na odkaz stiahnuť ovládač ( tlačidlo pri bode 2 s názvom aplikácia – označený čiernou šípkou )  

elektronická schránka firmy

Po stiahnutí inštalátora je potrebné nainštalovať aplikáciu eID klient podľa nižšieho návodu.

eid-klient-instalacia

eid-klient-instalacia2

eid-klient-instalacia3

Dokončiť inštaláciu podľa ďalších pokynov programu.


Krok 2

Inštalácia ovládača čítačky čipových kariet.

Tento ovládač nájdeme tiež na stránke https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie, kde si zase dáme vyhľadať operačný systém. Následne stiahneme inštalátor pre čitačku čipových kariet ( POZOR ak máte operačný systém Windows sú tam dva rôzne tlačidlá podľa toho či máte operačný systém 32 bitovy, alebo 64 bitový – viď čierne šípky na obrázku ) . Postupujeme tak isto ako pri inštalácii aplikácie eID klient.

uradna elektronicka schranka

Podobne ako pri aplikácii eID klient nainštalujeme po stiahnutí ovládače pre čítačku čipových kariet ( väčšinou po zapojení čítačky do USB portu si nainštaluje ovládače sama ).

 Po nainštalovaní aplikácie eID klient a čítačky čipových kariet reštartujeme počítač.


Krok 3

Prihlásenie sa do elektronickej schránky.

Do elektronickej schránky sa prihlásime prostredníctvom stránky www.slovensko.sk  a to tak, že v prvom rade vložíme svoj občiansky preukaz ( ďalej len OP ) do čítačky tak aby čip na OP priliehal na kontakty čítačky. Následne sa na čítačke rozsvieti zelené svetlo a na obrazovke sa zobrazí tabuľka s číslami. Prostredníctvom kurzoru ( myši ) zadáme svoj kód ( BOK) ktorý sme si určili na polícii pri vybavovaní ZEP.

Následne sa prihlásime na stránku www.slovensko.sk a v pravom hornom rohu klikneme na prihlásiť sa na portál ( viď šípka na obrázku). POZOR neprihlasujeme sa cez odkaz pôvodná verzia portálu – táto nie je pre OP a už bude aj končiť.

uradna elektronicka schranka titulna-stranka-prihlasenie

Zobrazí sa Vám nasledovná tabuľka, zadajte svoj kód ( BOK ) a potvrďte to tlačidlom OK.

elelktronicka schranka prihlasenie-zadanie-bok

Po tomto kroku sa dostanete na stránku výberu subjektu ( bude tam prihlásenie do Vašej elektronickej schránky ako fyzickej osoby a do všetkých schránok spoločností, kde ste štatutárom, alebo do elektronickej schránky pre živnostníka ), kde je potrebné si vybrať kliknutím na malú šípku spoločnosť do ktorej schránky sa chcete prihlásiť ( viď šípka na obrázku nižšie ). Vždy budete prihlásený len do jednej elektronickej schránky, ak chcete ísť do inej ( npr. pre fyzickú osobu ) musíte sa z pôvodnej odhlásiť.

prihlasenie-vyber-subjektu elektronicka schranky spoločnosti

Po výbere spoločnosti je potrebné kliknúť na tlačidlo pokračovať a dostanete sa na úvodnú stránku, kde už budete ako prihlásený užívateľ. Teraz je potrebné nastaviť si Váš profil ( aby ste nemuseli stále sledovať Vašu elektronickú schránku a chodila Vám SMS, alebo emailová notifikácia – upozornenie o došlej pošte ). Je potrebné kliknúť na odkaz Môj profil ( viď šípka na obrázku nižšie )

titulna-stranka-po-prihlasenie do elektronickej schránky firmy


Krok 4

Nastavenie Vášho profilu ( nastavenie e-mailu, tel. čísla )

Po kliknutí na odkaz môj profil sa Vám zobrazí stránka Môj profil. Kliknite na odkaz Upravenie kontaktných údajov s údajmi Vašej spoločnosti. 

uprava-profilu v elektronickej schránky spoločnosti

Zobrazí sa Vám stránka s údajmi Vašej spoločnosti. Nastavovať viete len v časti Telefonický a emailový kontakt, kde zadajte Váš email, tel. kontakt s predvoľbou +421, typ telefónneho čísla ( mobil ), nezadávajte pevnú linku v prípade ak chcete aby Vám notifikácie – upozornenia chodili vo forme SMS.

V ostatných nastaveniach doplňte lokalizáciu, jazyk a HLAVNE aký komunikačný kanál preferujete ( Pri zadaní statusu SMS Vám bude chodiť notifikačná – upozorňujúca SMS, že do elektronickej schránky Vám prišla pošta ) ( posledná šípka na obrázku nižšie).

Ak chcete aby Vám upozornenia ( notifikácie ) o tom, že máte poštu chodili na email je potrebné vybrať komunikačný kanál e-mail.

doplnenie-emailovej-adresy-a-telefonu elektronicka schranka firmy

Nezabudnite dať uložiť tieto údaje prostredníctvom tlačidla uložiť na konci stránky.

Pozor údaje sa uložia až po nejakom čase, je potrebné cca po 30 minútach skontrolovať či sú v poriadku uložené ( ak sa Vám neuložili je to potrebné zopakovať ).


Krok 5

 Nastavenie notifikácie ( upozornení o došlej pošte do Vašej schránky ).

 Vráťte sa na úvodnú stránku ( kliknutím na Úvod www.slovensko.sk  na najvrchnejšej lište stránky, alebo na slovenský znak a nápis slovensko.sk ).  Kliknite na odkaz Zobraziť elektronickú stránku ( viď šípka na obrázku nižšie ).

titulna-strana elektronicka schranka spoločnosti

Zobrazí sa Vám Vaša elektronická schránka.

Teraz je potrebné nastaviť upozornenia o došlej pošte, aby ste nemuseli stále sledovať svoju elektronickú schránku. Kliknite na symbol kolesa na hornej pravej strane obrazovky ( viď šípka na obrázku nižšie )

elektronicka-schranka-nastavenie-notifikacie

Zobrazí sa Vám obrazovka na obrázku nižšie. Kliknite na tlačidlo správa priečinkov ( viď šípka vľavo obrázok nižšie ) a následne na tlačidlo notifikácie ( viď šípka v pravo, obrázok nižšie ).

elektronicka-schranka-nastavenie-notifikacie-2

Nastavte ( zakliknite ) všetko podľa obrázkov nižšie, rolujte na lište na pravo ( viď šípka prvý obrázok) a nezabudnite to potvrdiť tlačidlom uložiť ( viď šípka druhý obrázok ).

elektronicka-schranka-nastavenie-notifikacie3

elektronicka-schranka-nastavenie-notifikacie4

Po týchto krokoch už nemusíte sledovať Vašu elektronickú schránku, stále Vám príde upozornenie o došlej pošte na Váš mobil ( SMS ), alebo na Váš email, podľa toho aký ste si nastavili komunikačný kanál.

 Pre tých zdatnejších je možné nastavenie sťahovania emailov z Vašej elektronickej schránkydo emailovej schránky ktorú používate ( napr. gmail ). Údaje k nastaveniu nového účtu získate v sekcii detail schránky ( vľavo hore v časti nastavenia – ako pri nastavovaní notofikácie ) a následne Nastavenia IMAP/POP3, kde zakliknete  okienko POP3/IMAP prístup povolený. Ihneď sa Vám vygenerujú prihlasovacie údaje ( prídu Vám do Vašej schránky – prijatá pošta ) pre nastavenie emailu zadáte email  číslo Vašej schránky @slovensko.sk . Ďalej pokračujete podľa pokynov poskytovateľa, kde máte svoju emailovú schránku.